Навчаючи – граємось. Тому, вдвічі важливо щоб батьки брали активну участь в громадянському і патріотичному виховання дітей. Сучасні батьки зростали в часи, коли вмирали старі цінності, а нові ще не народилися. Але саме ці люди мають виховати нове, можливо в чомусь ліпше покоління. Навчаючи дітей відповідально ставитись до місця, де вони живуть, батьки і самі можуть стати людьми майбутнього.

Надайте орієнтири. Розкажіть дитині про її місце у світі: ми живемо на такій-то вулиці, у такому-то місті, у країні, яка називається Україна, на планеті Земля, у Всесвіті. Поясніть наочно, використовуйте малюнки, схеми, картинки.

Навчіть поважати символи. Прапор України – це не Україна. Але це символ України. Жовто-блакитний прямокутник з тканини символізує країну, у якій ми живемо, так само, як її символізує її назва. Вчинити наругу над прапором – це те саме, що сказати щось вкрай зневажливе про країну. Навіть якщо не мати це на увазі, ці дії зрозуміють саме так.

Пояснюйте правила. Говоріть про правила, що існують у вас вдома, в садку, в крамниці, лікарні, бібліотеці. Пояснюйте, навіщо потрібні ці правила, що було б, якби їх не було. Так діти дізнаються, що весь світ і наша країна підпорядковуються певним законам. Ці закони допомагають нам жити поряд один з одним і не завдавати один одному шкоди.

Навчайте історії. Щоб розуміти і любити свою країну, потрібно знати її біографію. Про минуле України дітям розкажуть і в садочку, і в школі. Але цього замало. Попросіть старших розповісти про життя в минулому, коли ваші діти поруч. Відвідайте пам’ятні місця, старовинні споруди, музеї.

Будьте щирими. Інакше – все марно. Оберіть з цього списку лише те, що близьке для вас, що багато для вас важить. Нехай дитина побачить і відчує, як ви ставитесь, наприклад до української книги або до чистоти на подвір’ї. Заразіть її ентузіазмом!

Голосуйте. Можливість голосувати – велика перевага життя в сучасній демократичній країні. Навчить цінувати цю можливість. Візьміть дитину з собою, коли підете голосувати. Поясніть, навіщо це роблять. Поговоріть про власний вибір, покажіть, що вам не байдуже, кому віддати голос.

Будьте хорошими сусідами. Діти навчаються не лише того, що чують, а й того, що бачать. А громадянська свідома позиція починається з дрібниць. Тож будьте прикладом у дрібницях: будьте приязним і ввічливими із сусідами, беріть участь у громадських заходах, садіть квіти і дерева у дворі.

Розкажіть про наших помічників. Військові захищають нас від загарбників, пожежники рятують від вогню, поліціянти дбають про порядок, лікарі дбають про наше здоров’я, двірники – про чистоту біля будинку. Усі ці люди допомагають нашому суспільству. Розказуйте про них дітям, поділіться своєю повагою та вдячністю. Заохочуйте говорити з ними, коли випадає нагода. Пограйте в доставку пошти або гасіння пожежі.

Дбайте про чистоту. Навчайте дітей, куди викидати сміття у себе вдома та в громадських місцях. Розкажіть, як ви пишаєтесь, коли у вашому під’їзді, дворі, районі чисто. Підіть з дитиною на прогулянку в парк або в ліс вранці. Візьміть з собою мішок для сміття і рукавички, зберіть сміття, що знайдете по дорозі. Поясніть, що люди, які там смітять чинять не правильно і шкодять іншим.

Показуйте нові місця. Нові місця – це не обов’язково зоопарк чи парк розваг. Беріть дитину з собою в парк, за місто, у крамницю, інший район або інший населений пункт. Дитина переконається, що світ набагато ширший, ніж ваш дім чи квартира.

Читайте дітям українською. Можливо, українська мова – не основна для вас мова спілкування. Але це державна мова країни, в якій живете ви і в якій живуть ваші діти. Значить любити і поважати цю мову – значить виявляти вдячність до своєї країни. Читайте дітям українською. Пояснюйте значення слів. Зазирайте в словники. Учіть вірші. Це найперше щеплення від зневаги до всього українського.

Пишайтеся Батьківщиною! «У рідному домі буває і хороше, і погане» – пише Сухомлинський, маючи на увазі Батьківщину. Спробуйте прийняв ти цю істину і не говоріть лише про погане. Не шукайте лише хороше в минулому чи в омріяному майбутньому. Приводи для гордості можна знайти і в новітні часи. Шукайте ізнайдете!

Підготувала практичний психолог

Ю.Волошина

Кiлькiсть переглядiв: 132

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.