САНІТАРНО-ГІГІЄНІЧНІ ВИМОГИ ДО УТРИМАННЯ ПРИМІЩЕНЬ ТА ОБЛАДНАННЯ

Приміщення дошкільного навчального закла­ду повинні утримуватися в порядку й чистоті. Роботи, пов'язані з організацією харчування дітей, у тому чис­лі сервірування столів, отримання та порціонування готових страв, годування дітей, прибирання обідніх столів, миття посуду тощо, проводяться в санітарно­му одязі (білий або світлий халат, фартух з тканини для отримання та видачі їжі, косинка, ковпак, фартух з по­лімерних матеріалів для миття посуду).

Санітарний одяг необхідно зберігати на вішалці по­руч з буфетною. Для персоналу повинно бути не менше 3 комплектів санітарного одягу на одного пра­цівника.

Прибирання приміщень необхідно здійснювати при відчинених фрамугах, вікнах у спеціальному одя­зі. Для прибирання приміщень використовують халати світлих відтінків (які зберігаються в групових кімнатах), а туалетних — халати темного кольору (які зберігають­ся на вішалці у туалетних кімнатах). По закінченні при­бирання здійснюється ретельне миття рук. Санітарний і спеціальний одяг має бути промаркованим. Санітарний одяг необхідно зберігати поруч із буфетною. Дітям з чо­тирирічного віку, які чергують під час харчування, вида­ються фартушки, косинки (ковпаки), що зберігаються на вішалках також поруч із буфетною (у куточку чергового).

Підлогу необхідно мити 2 рази на день (після обіду та наприкінці дня), у тому числі під час одного з прибирань обов'язково проводиться відсування ме­блів та обладнання для попередження накопичення пилу. Спальні миють після сну (денного, нічного).

Меблі, у тому числі шафи для одягу дітей, обладнан­ня (столи для сповивання, манежі, гірки тощо), опалю­вальні прилади, підвіконня, стіни, ручки дверей тощо щоденно протирають гарячою водою з милом. Ручки дверей миють з окремих ємностей, бажана їх дезін­фекція. При забрудненні меблів, обладнання фекалія­ми проводиться механічне очищення, миття з милом і обробка дезінфекційним засобом. Серветки після мит­тя підлягають обробці дезінфекційними засобами у спеціальній промаркованій ємності відповідно до інструкцій з використання цих засобів. Зали для музич­них та фізкультурних занять необхідно провітрювати після кожного заняття і щодня, аза потреби — частіше, а також здійснювати вологе прибирання.

Столи в ігрових і групових приміщеннях, нагрудни­ки з полімерних матеріалів після кожного прийому їжі миють гарячою водою з милом. Ємності, серветки для миття мають бути промарковані. Після миття серветки необхідно випрати, просушити та зберігати у сухому вигляді у спеціальному посуді з кришкою. Мило у ра­зі необхідності може бути замінено мийним засобом.

Жалюзійні решітки на отворах вентиляційної систе­ми не дозволяється прикривати. Жалюзійні решітки на отворах і шахту вентиляційної системи необхідно 2 ра­зи на рік очищати від пилу.

Генеральне прибирання приміщень проводить­ся 1 раз на тиждень (наприкінці тижня) з використан­ням мийних засобів та 1 раз на місяць з використанням дезінфекційних засобів.

В умовах ускладнення епідемічної ситуації з метою попередження поширення інфекційних хвороб прово­дяться профілактичні заходи, у тому числі: миття під­логи приміщень групових осередків 1 раз наприкінці кожного дня, а туалетних — 2 рази на день із застосу­ванням дозволених до використання дезінфекційних засобів. Воду після прибирання зливають в унітаз з на­ступною дезінфекцією останнього.

У приміщеннях дошкільних навчальних закладів можуть бути встановлені бактерицидні лампи (екрано­вані та відкриті). Дезінфекція приміщень бактерицид­ними лампами проводиться за відсутності людей від­повідно до інструкції.

Підлогу, умивальні раковини, ванни, душові під­дони, унітази тощо у туалетних кімнатах, ванно-душо­вих, умивальнях, буфетних необхідно мити 2 рази на день з використанням мийних засобів, з них останній раз після залишення дітьми дошкільного навчально­го закладу з використанням дезінфекційних засобів.

Сидіння унітазів щоденно миють теплою мильною водою. Унітази очищуються від сечокислих солей 2 ра­зи на місяць. Підлога у туалетних кімнатах груп дітей раннього віку повинна митися після кожного висаджу­вання дітей на горщики.

Інвентар для миття підлоги у приміщеннях групових осередків і туалетів необхідно маркувати та зберігати окремо з унеможливленням доступу до них дітей. По закінченні прибирання інвентар необхідно промити га­рячою водою з мийними засобами.

Щоразу після використання горщики миють з мийними засобами з використанням квачів під протіч- ною водою, а при ускладненні епідемічної ситуації — дезінфекційними засобами.

Мийні і дезінфекційні засоби зберігаються в недоступних для дітей міс­цях.

При надходженні у дошкільний на­вчальний заклад нових іграшок (за винят­ком м'яконабивних) їх миють теплою про­точною водою з милом (бажана тривалість миття — 15 хвилин) і сушать на повітрі. Гумо­ві, пінополіуретанові, пінолатексні та пластизолеві іграшки після миття віджимають і висушують.

Надалі іграшки необхідно мити гарячою водою з милом або 2 % розчином питної со­ди (у групах для дітей віком до 1,5 року — 2 рази на день, а у групах для дітей старше 1,5 року — наприкінці дня) з наступним полос­канням під проточною водою та сушінням на відкритому повітрі або на столах.

М'яконабивні іграшки дезінфікують бак­терицидними лампами.

Під час карантину іграшки обробляють дезінфекційними засобами. Ємності та щіт­ки для миття іграшок повинні бути промар­ковані та зберігатися у групових осередках.

Килими щодня підлягають чистці пилососом, один раз на місяць їх слід вибивати на вулиці і проти­рати вологою щіткою.

Санітарний регламент для дошкільних навчальних закладів, затверджений наказом Міністерством охорони здоров'я України від 24.03.2016 №234.

/Files/images/dlya_batkv/prv.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 14421

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.